چند روز پیش به طور تقریبا اتفاقی درباره سرود کریسمس میخوندم و همین اتفاق باعث شد که به جست و جوی کتاب برم و خیلی زود تهیه کنم( و البته خیلی هم زود خوندمش!) و خوب چه تصادفی بهتر از نوشتن درباره این کتاب در روز کریسمس.

داستان یک روایت خیلی ساده از یک شب کریسمس آقای اسکروچ هست، پیرمردی که همه زندگیش به کار کردن گذشته ، بدون داشتن دوست، بدون داشتن شور و شوق، فقط برای کسب و اندوختن ثروت! یک تصویر کلیشه ای از یک پیرمرد بدخلق و بدذات! روز قبل از کریسمس(یعنی دیروز!) وقتی همه خوشحال بودن از رسیدن کریسمس ، آقای اسکروچ بدخلق-مثل همیشه- سعی میکرد که مردم رو بخاطر این شادی نکوهش کنه و به هیچ وجه همراهیشون نکنه و این داستان مثل کریسمس هر سال بوده تا شب که روح همکار مرده اش به سراغش میاد و شرایطی فراهم میکنه برای دیدار اسکروچ با سه روح کریسمس ( گذشته – امسال و آینده)….


من بیشتر از این داستان رو روایت نمی کنم به جاش توصیه میکنم اگر داستان رو نخوندید و مایل بودید یا از (سرود کریسمس فروشی ها سراسر کشور) و یا  از طریق فیدیبو اون رو به قیمت ۴۵۰۰ تومن خریداری کنید و از طریق اپلیکشنش روی هر سیستم اندرویدی و یا i.osی روی گوشی یا تبلتتون مطالعه کنید.( فرصت کردم راجع به فیدیبو هم می نویسم که گرچه حس کتاب رو نمیده ولی کلی خوبی دیگه داره و گاهی میتونه جایگزینش باشه!)


 

داستان روایت ساده وشیرینی داشت از زندگی اسکروچ، از اینکه گاهی ما توی یک بعد زندگی فرو میریم و اصلا فراموش میکنیم چرا اونجاییم. خیلی خوب تصویر میکرد اینکه این مراسم ها و شاد بودن ها بخاطر دور هم بودن هاست، بخاطر  جمع  شدن ‌ آدمهاست و حتی برعکس و از دست دادن این فرصت ها چه خسرانی برای ما آدمهاست.

از بین همه ماجراها، من ماجرای روح دوم ،روح کریسمس امسال رو دوست داشتم، روحی که آقای اسکروچ رو پیش خانواده کارمندش برد ، این روایت برای من حداقل نمایش این حقیقت بود که خوشبختی میتونه هرجایی، هر لحظه ای توی قلب هر فرد یا هر خانواده ای باشه، مستقل از ثروت و مقام یا هر چیز دیگه.


اگر داستان رو خوندید،‌حتما نظر و برداشتتون رو راجع به داستان بگید، اگر داستانهای کوتاه – و به تعبیر خودم- زلالی مثل این داستان میشناسید توی کامنتها بهم بگید.

فرصت و حوصله هم داشتید نوشته دکتر مجیدی رو هم راجع به سرود کریسمس بخونید، هم در انتها پیشنهاد جالبی داده و هم روایت جالب دوران و حال دیکنز رو در زمان نوشتن این سرود گفته.