این پست تقدیم میشود به دوستی که شلوغیه این روزهای اداره کلافه اش میکند.

موقعی که داشتم راجع به اپلیکیشن ها مینوشتم، وعده داده بودم که راجع به مدیریت زمان به سبک گوجه فرنگی هم بنویسم، تا امروز که فرصتش پیش اومد.

احتمالا  همه ما زمانی رو که به صورت مداوم روی یک کار (به صورت خاص فکری) برای زمان طولانی تمرکز کردیم ولی از لحظه ای به بعد دچار افت شدید شدیم تجربه کردیم. این اتفاق دلایل زیادی میتونی داشته باشه، مشکل خونرسانی! ، سر رفتن حوصله-Bordem- یا هرعلت دیگه ای. دلیل این اتفاق هرچیزی که باشه یک راه حل خوب برای رفع اون و بدنبالش انجام دادن کارها به تمرکز زیاد و خسگی کم اسفاده از تکنیک پومودروست.

 

پومودرو چیست؟

روزی از روزها آقای فرانسیسکو سیریلو ( یا همچین چیزی) در حالی که توی خونه اش نشسته بود و مشغول کار بوده با مشکلی که بالا مطرح کردیم مواجه شد و به این فکر افتاد که چه جوری مشکلشو حل کنه، بعد از آزمون و خطای چند روش ساعت آشپزخانه ای ( تایمر دار که دست بر قضا شکل گوجه فرنگی بود) که داشت رو برای امتحان بازه های متفاوت زمانی بررسی کرد، و سر آخر به یک زمان ایده‌آل رسید. آقای سیریلو زمان بهینه کشف شده را با یک سری توضیحات تحت عنوان تکنیک پومودرو ثبت کرد و چراغ راهی شد ، بر همه بهین پردازان( افراد با بهره وری بالا!)  و بهین مهرورزان( افراده که به بهره وری بالا علاقه مندند!)
(همانطور که متوجه شده اید پومودرو در زیان ایتالیایی به معنای گوجه فرنگی میباشد)

مدیریت زمان به سبک گوجه فرنگی

پومودرو چگونه کار میکند؟

بخوام باهاتون صادق باشم، پومودرو هیچ کاری برای شما نمیکنه، همه کار به عهده شماست ولی میشه با پومودرو کار رو تسهیل کرد. سبک و سیاقی که من برای استفاده از پومودرو دارم به شرح زیر است:

۱- کارهای که باید انجام دهید را یادداشت کنید:

تقریبا هر تکنیک مربوط به مدیریت زمان این ایده رو داره پس میریم مرحله بعد.

۲-زمان مورد نیاز برای هر کار را تخمین بزنید و به واحد گوجه فرنگی تبدیل کنید:

مثلا فکر کنید میخواید یک فصل  درس اقتصاد رو مرور کنید(یعنی واقعا شما همچین خواسته ای متونید داشته باشید؟) پیش بینی کنید که چقدر زمان لازمه . مثلا فرض میکنیم یک ساعت و نیم.  در عمل هر کس میتونه یکای خودش رو به گوچه فرنگی بده ولی یکای رایج (واحتمالا) بهینه ۲۵ دقیقه است. با کمی رند کردن شما سه پومودرو برای مطالعه اقتصاد نیاز دارید، این کار رو ترجیحا برای تمام کارهای روز (ویا نیمروزتون انجام بدید.)

۳- No Distraction

اول هر چیزی که ممکنه تمرکز شما رو برهم بزنه از خودتون دور کنید، گوشی موبایل(در یک حالت خاص مجازه که کنار شما باشه البته) ، لبتاپ ،کتاب ، اسباب بازی و….

دوم به همه افراد محل کار یا خانه بگید که شما در حال انجام کار به سبگ پومودرویید و  نیاز به تمرکز دارید. به سبک خودتون سعی کنید برنامه ای بچینید که کارهاشون رو بدون مزاحمت به اطلاعتون برسونند(‌مثلا توی خونه میشه بگید هر وقت از اتاق اومدم بیرون در خدمتم و توی اداره؟؟ (شما ایده ای دارید))

سوم  به بدنتان اخطار بدید که تمرکز شما را بر هم نزند، اگر لازم بود چیزی بخورید و نیازهای خود را برطرف کنید.

۴-به سبک گوجه فرنگی اجرا کنید:

همونطور که گفتم واحدهای پومودرو معمولا ۲۵ دقیقه ای هست ، حالا اضافه میکنیم که به ازای هر ۲۵ دقیقه کار شما باید ۵ دقیقه استراحت کنید. بعد از ۴ پومودرو شما میتونید ۱۵ دقیقه استراجت کنید. من هر ۴ پومودرو رو یک دوره کامل پومودرو نام گداری میکنم، اگر بخوایم یک دوره کامل رو مرور کنیم شکل زیر بدست میاد،‌زمان های سبز  وآبی زمان استراحت و زمان قرمز زمان کارکردنه:

۲۵ دقیقه۵دقیقه ۲۵ دقیقه۵دقیقه ۲۵ دقیقه۵دقیقه ۲۵ دقیقه۱۵ دقیقه

۵-وسایل مورد نیاز:

یک ساعت به هرشکلی که دوست دارید.

یک ورق کاعذ به هرشکل که دوست دارید(حتی دیجیتالی)

پیشنهاد اختصاصی:

همونطور که مشخصه برای انجام این تکنیک شما فقط کافیه تشخیص بدید که کی ۲۵ دقیقه شد و کی ۵ دقیقه( به مدد پیشرفت تکنولوژی) امروز همه ساعتها این امکان رو به ما میدن ولی گاهی استفاده از لوازم جانبی مثل اپ ها شاید کار رو برای ما شادتر، جذابتر و راحتتر کنه. شما با یک جست وجوی ساده میتونید یک دوجین اپ برای هر پلتفرمی( ویندوز- مک – اندروید و Ios  و..) پیدا کنید که پومودروی راحتتری رو برای شما بسازند ولی یارو یاور همیشگی من توی این ۴ سال اپلیکیشن پومودرویدو (Pomodroido) بوده که خیلی ساده و زیبا زمان رو به اطلاع شما میرسونه و البته در هر پومودرو یک توصیه مفید برای بهتر شدن پومودروی بعدی برای شما داره.

تجربه شخصی:

من تقریبا ۴ سال هست که با این تکنیک آشنا شدم و بر حسب اتقاق همزمان بود با اولین آشنایی من با جادی که این تکنیک رو معرفی کرده بود. همیشه کمابیش موقع درس خوندن و کار کردن از این تکنیک استفاده میکردم، ولی تجربه اصلی من مربوط به همین امساله که تقریبا ۹۰ درصد ساعات مطالعه من رو  برای کنکور تشکیل داده. شاید ۸ یا ۹ ساعت درس خوندن در روز بنظر کار خسته کننده ای بیاد ولی با استفاده از این تکنیک حداقل برای من که خیلی تجربه آسونی بوده  و باعث شده اصلا از درس خوندن خسته نشم. امیدوارم که این تکنیک حداقل توی یه سری زمانهای حساس به کار شما بیاد.

 

شما هیچ کار خوب یا مفرحی برای بهتر و لذت بخش انجام دادن کارها سراغ دارید؟